Pedagogika Planu Daltońsiego

 

PEDAGOGIKA PLANU DALTOŃSKIEGO

”Samodzielność- współpraca- odpowiedzialność- pedagogika planu daltońskiego w przedszkolu”.

 

 

Motto edukacji daltońskiej:

 

„Jeśli szanujemy dziecko i podążamy za jego możliwościami,

to może ono zrobić więcej, niż od niego oczekujemy,

a wszystko, co dziecko potrafi- nauczycielowi zrobić nie wolno!”

Helen Parkhurst

 

Od września 2013  roku w naszym przedszkolu realizowana jest

koncepcja  pedagogiczna H. Parkhurst

 

 

Edukacja w oparciu o pedagogikę planu daltońskiego bazuje  na kilku podstawowych zasadach: samodzielność, współpraca, odpowiedzialność, refleksja. Wdrażając elementy koncepcji H. Parkhurst skupiamy się  więc na rozwijaniu umiejętności dzieci w zakresie współpracy; kształtowaniu poczucia odpowiedzialności i doskonaleniu umiejętności samodzielnego radzenia sobie w różnych sytuacjach (zadaniowych, w zabawie, samoobsłudze), wykorzystując do tego odpowiednio przygotowaną bazę dydaktyczną. Ważne jest również wdrażanie dzieci do refleksyjnego działania, zastanawiania się nad celowością podejmowanych czynności. Bardzo istotnym elementem pracy nauczycieli naszego przedszkola stało się odpowiednie motywowanie przedszkolaków do różnorodnych działań poprzez zastosowanie nowatorskich narzędzi opartych na wizualizacji: tablice zadań tygodniowych, rytmu dnia, dyżurów, współpracy i wspomaganie dzieci w refleksyjnym podchodzeniu do wszelkich działań.

Koncepcja daltońska wprowadzana jest we wszystkich grupach. Każda z sal ma odpowiednio zaplanowaną i zaaranżowaną przestrzeń, co pozwala nauczycielowi i dzieciom w pełni realizować zaplanowane działania. Przedszkolaki mają do dyspozycji atrakcyjne pomoce dydaktyczne, dostosowane do ich wieku, potrzeb  i możliwości (sygnalizatory, przesuwki z dniami tygodnia, kąciki

 z zadaniami, instrukcje czynnościowe i inne).

 

Efektem podejmowanych działań innowacyjnych będzie u  dzieci:

ü Rozwijanie  umiejętności samodzielnego zdobywania wiedzy i umiejętności;

ü Stwarzanie dzieciom warunków do tego, by brały  odpowiedzialność za siebie i   wyniki swojego  nauczania;

ü Rozwijanie  umiejętności współpracy z innymi dziećmi i dorosłymi;

ü Doskonalenie   umiejętności   komunikacyjnych     wychowanków – werbalnych

i niewerbalnych;

ü Rozwijanie  umiejętności wykorzystywania wzajemnych doświadczeń by osiągnąć wspólny cel;

ü Sprzyjanie wywołaniu poczucia sprawstwa i zadowolenia z efektów własnej pracy i osiągnięć;

ü Pobudzanie  wyobraźni wychowanków, wyzwalanie chęci tworzenia;

ü Organizowanie sytuacji sprzyjających zwiększeniu samodzielności dzieci w zakresie samoobsługi i samodzielności w działaniu.

Jednym z podstawowych priorytetów jest dla nas dążenie do większego i szybszego usamodzielnienia się dzieci w dochodzeniu do wiedzy i w zdobywania  kolejnych umiejętności, w tym interpersonalnych, oraz osiąganie kompetencji- głównie społecznych. Oprócz kształtowania kompetencji w zakresie samodzielności w działaniu, współpracy oraz odpowiedzialności za podejmowane aktywności i własną naukę wyzwalamy w dzieciach potrzebę refleksji. W listopadzie 2015 r. nasze Przedszkole uzyskało prestiżowy Certyfikat Placówki Daltońskiej. Założenia H. Parkhurst realizujemy z wielkim zaangażowaniem, wprowadzając wciąż kolejne elementy zgodnie z jej wytycznymi, co sprzyja  ogólnemu rozwojowi dzieci.

 

Edukacja w oparciu o pedagogikę planu daltońskiego bazuje  na trzech podstawowych zasadach: samodzielność, współpraca, odpowiedzialność. Wdrażając elementy koncepcji H. Parkhurst skupiamy się  więc na rozwijaniu umiejętności dzieci w zakresie współpracy; kształtowaniu poczucia odpowiedzialności i doskonaleniu umiejętności samodzielnego radzenia sobie w różnych sytuacjach (zadaniowych, w zabawie, samoobsłudze), wykorzystując do tego odpowiednio przygotowaną bazę dydaktyczną. Ważne jest również wdrażanie dzieci do refleksyjnego działania, zastanawiania się nad celowością podejmowanych czynności. Bardzo istotnym elementem pracy nauczycieli naszego przedszkola stało się odpowiednie motywowanie przedszkolaków do różnorodnych działań poprzez zastosowanie nowatorskich narzędzi opartych na wizualizacji: tablice zadań tygodniowych, rytmu dnia, dyżurów, współpracy.

Koncepcja daltońska wprowadzana jest we wszystkich grupach. Każda z sal ma odpowiednio zaplanowaną i zaaranżowaną przestrzeń, co pozwala nauczycielowi i dzieciom w pełni realizować zaplanowane działania. Przedszkolaki mają do dyspozycji atrakcyjne pomoce dydaktyczne, dostosowane do ich wieku, potrzeb  i możliwości (sygnalizatory, przesuwki z dniami tygodnia, kąciki z zadaniami, instrukcje czynnościowe i inne).

Efektem podejmowanych działań innowacyjnych będzie u  dzieci:

Nabycie umiejętności samodzielnego zdobywania wiedzy i umiejętności;

Nabycie odpowiedzialności za siebie i   wyniki swojego  nauczania;

Nabycie umiejętności współpracy z innymi dziećmi i dorosłymi;

Zwiększenie      umiejętności   komunikacyjnych     wychowanków – werbalnych  i niewerbalnych;

Nabycie umiejętności wykorzystywania wzajemnych doświadczeń by osiągnąć wspólny cel;

Wywołanie poczucia sprawstwa i zadowolenia z efektów własnej pracy i osiągnięć;

Pobudzanie  wyobraźni wychowanków, wyzwalanie chęci tworzenia;

Zwiększenie samodzielności dzieci w zakresie samoobsługi i samodzielności w działaniu.

Jednym z podstawowych priorytetów jest dla nas dążenie do większego i szybszego usamodzielnienia się dzieci w dochodzeniu do wiedzy i w zdobywania  kolejnych umiejętności, w tym interpersonalnych, oraz osiąganie kompetencji- głównie społecznych.

 

Miło nam poinformować, że nasze Przedszkole uzyskało

CERTYFIKAT PLACÓWKI DALTOŃSKIEJ!

 

W dniu 20 listopada 2015 roku w Instytucie Europejskim w Łodzi odbyła się   trzecia Międzynarodowa Konferencja dla dyrektorów i koordynatorów placówek daltońskich „Edukacja według planu daltońskiego- wiedza i praktyka”. Podczas niej wręczano certyfikaty dla pierwszych w Polsce placówek daltońskich.

Nasze przedszkole reprezentowały: Dyrektor Barbara Nawrocka, Katarzyna Małek- koordynator wdrażania działań w zakresie edukacji daltońskiej.

Otrzymanie      Międzynarodowego Certyfikatu INTERNATIONAL DALTON SCHOOL było uwieńczeniem ponad trzyletniej pracy i intensywnego wdrażania elementów pedagogiki planu daltońskiego. Jesteśmy  pionierską placówką, jedną z dwóch  na terenie województwa lubelskiego, która posiadają taki Certyfikat.

Uzyskanie przez nasze przedszkole takiego wyróżnienia obliguje do podejmowania dalszych działań w zakresie edukacji daltońskiej, dla dobra dzieci, rodziców, rozwoju własnego.

PLAN DALTOŃSKI- certyfikat

Plan Daltoński

Certyfikat

 

Wrzesień 2023
M T W T F S S
« Aug    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Aktualne grupy

Archiwalne grupy