Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa - Przedszkole nr 43 w Lublinie

Article heading icon

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 jest programem uchwalonym na lata 2021-2025 przez Radę Ministrów w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy.

Planowany budżet Programu na lata 2021-2025 wynosi blisko 1,1 mld zł, w tym 635 mln zł z budżetu państwa.

Program jest realizowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przy zaangażowaniu Biblioteki Narodowej, Instytutu Książki i Narodowego Centrum Kultury, oraz we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki jako Operatora Priorytetu 3.

Przedszkolaki z gr. II odwiedziły pierwszy raz w tym roku szkolnym naszą pobliską Bibliotekę Publiczną im. Hieronima Łopacińskiego Filię 8. Założyliśmy nową kartę biblioteczną i poznawaliśmy w praktyce zasady obowiązujące wszystkich Czytelników- tych dużych i tych całkiem małych. Pani Bibliotekarka oczarowała dzieciaki czytając książkę p.t.: „Ja nie chcę być księżniczką!” G. Kasdepke. Oglądaliśmy różne rodzaje publikacji, zabawa była przednia! Już wiemy na pewno: Lubimy czytać, lubimy słuchać, lubimy marzyć…

W październiku dzieci z grupy 4 wybrały się do pobliskiej Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Zuchów na zajęcia dydaktyczne na temat emocji. Była to wspaniała okazja do rozmowy na temat radzenia sobie z naszymi emocjami i uczuciami, jakie towarzyszą nam w różnych sytuacjach. Przedszkolaki nauczyły się nowych sposobów radzenia sobie z tymi negatywnymi emocjami. Była to także okazja do wypożyczenia nowych bajek do czytania podczas odpoczynku po obiedzie. Na koniec dzieci miały czas, aby się pobawić. Przedszkolaki obiecały, że wrócą do biblioteki z rodzicami.

W dniu 25 listopada 2022r. Przedszkolaki wybrały się do Teatru Muzycznego na spektakl pt.” Pinokio”. To było wspaniałe doświadczenie i piękna okazja, by obejrzeć dobrze dzieciom znaną bajkę. Dzieci z zapartym tchem oglądały piękną bajkę, która oprawiona była we wspaniałą scenerię. Z przyjemnością wrócimy do Teatru Muzycznego na wiosnę!

Konkurs inspirowany literaturą "Zamek, w którym mieszka dobro"


W naszym przedszkolu został zorganizowany Międzyprzedszkolny Konkurs inspirowany literaturą dziecięcą pt.” Zamek, w którym mieszka dobro”. Celem konkursu było propagowanie czytelnictwa wśród dzieci. Do prac konkursowych nauczyciele dołączali tytuł książki, która była inspiracją do stworzenia pracy. Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom i dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu!!!
 

Przed Świętami Bożego Narodzenia dzieci z grupy III i IV wybrały się na lekcję biblioteczną do pobliskiej Biblioteki Publicznej. Pani bibliotekarka czytała dzieciom książkę pt. „Cecylka Knedelek i Boże Narodzenie”. Opowiadanie wzbudziło wielki entuzjazm u dzieci, które z zapartym tchem czekały na dalsze losy bohaterki. Przedszkolaki zapisały się na kolejne zajęcia już w Nowym Roku.

Kącik wędrującej książki w naszym przedszkolu


Serdecznie zachęcamy wszystkie dzieci z naszego przedszkola do korzystania z Kącika Wędrującej Książki, który znajduje się na naszym holu.
 

W styczniu 2023r. dzieci z grupy III wybrały się na lekcję biblioteczną o tematyce ekologicznej. Pani bibliotekarka poprowadziła zajęcia w oparciu o książkę Marię G. Rohde pt.” Prawdziwe potwory zagrażające naszej planecie”. Po wysłuchaniu opowiadania przedszkolaki miały okazję narysować ilustracje do treści książki.

W lutym 2023r. nasze przedszkole odwiedzili aktorzy, którzy zaprezentowali bajkę pt. „Czerwony Kapturek”. Tradycją już stało się, że w rolę aktorów mogły się także wcielić dzieci. Przedszkolaki wspaniale wystąpiły w roli aktorów. To był naprawdę udany spektakl.

W lutym 2023r. dzieci z grupy II odwiedził Pan Policjant- Tata Kuby. Przybliżył nam podstawowe zasady ruchu drogowego i przeczytał opowiastkę o Misiu Uszatku p.t.: „Znaki mówią”.
Dziękujemy bardzo Panu Mirkowi za cenne wskazówki i promowanie czytelnictwa!

Rodzinny Konkurs inspirowany literaturą "Pacynki, kukiełki, czyli bawimy się w teatr"


W lutym 2023r. odbył się w naszym przedszkolu Rodzinny Konkurs Plastyczno- Techniczny inspirowany literaturą dziecięcą pt. „Pacynki, kukiełki czyli bawimy się w teatr”.
Celem konkursu było m.in:
• Rozbudzanie zainteresowania czytelnictwem i teatrem.
• Budowanie poczucia sprawstwa i własnej wartości poprzez prezentację umiejętności techniczno- konstrukcyjnych dzieci.
• Kształtowanie odporności emocjonalnej dzieci.
• Rozwijanie wyobraźni i kreatywności dzieci poprzez realizację autorskich pomysłów.
• Wzmacnianie więzi emocjonalnej z rodziną poprzez wspólne tworzenie pacynki/ kukiełki.
• Uwrażliwianie dzieci na dobro, piękno oraz prawdę przedstawioną w literaturze dziecięcej będącej inspiracją do wykonania pracy konkursowej.
• Wzbogacenie przedszkolnego kącika teatralnego.
Serdecznie dziękujemy za udział w naszym rodzinnym konkursie. Mamy nadzieję, że wykonanie prac konkursowych było dla Państwa okazją do wspólnej zabawy i miłego spędzenia czasu z dziećmi. Wszystkie prace są piękne i każda z nich zostaje wyróżniona.

Warsztaty parateatralne inspirowane baśniami w grupie V


W marcu 2023 w grupie V odbyły się warsztaty parateatralne inspirowane baśniami. Dzieci miały wspaniałą okazję nie tylko oglądać przedstawienia kolegów, ale także samemu wcielić się w rolę aktora i być swoim ulubionym bohaterem z wybranej bajki. Wielkie brawa za odwagę!!
 

Dzięki Panu Karolowi- tacie Juliana z grupy V ,dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w akcji „Bajeczni adwokaci”. Pan Karol jest adwokatem i odwiedził nasze przedszkolaki, aby przeczytać bajkę „Leśne sprawy Misia adwokata” Ewy Ruszkiewicz. Dzieci słuchały bajki z zapartym tchem. Na koniec opowiadania nasi milusińscy mieli okazję przymierzyć togę i poczuć się jak prawdziwi mecenasi. Każdy także dostał w prezencie zakładkę do książek- bardzo dziękujemy Panu Karolowi za wizytę.

W kwietniu 2023r. dzieci z grupy III i IV znowu wybrały się do Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Zuchów na lekcję biblioteczną. Przedszkolaki z ogromnym zaciekawieniem słuchały opowiadania o „Czarownicy”. Pani bibliotekarka przypomniała dzieciom zasady zachowania się w bibliotece oraz czytelni, a przedszkolaki miały okazję wybrać kolejne książki do słuchania podczas poobiedniego odpoczynku.