- Strona główna
-
Nasze Przedszkole
- Przedszkole i ogród
Przedszkole i ogród
Nasze przedszkole
Budynek przedszkola
Nasze przedszkole znajduje się na osiedlu Wieniawa, przy ulicy Skautów 11A. Jest to dwupoziomowy budynek, w którym znajduje się pięć przestronnych sal, cztery wyremontowane i dostosowane do potrzeb dzieci łazienki oraz duży hol, w którym znajduje się szatnia dla dzieci. Przedszkole posiada także własną kuchnię, w której są przygotowywane domowe posiłki dla dzieci.
Nasze przedszkole posiada duży ogród, na którym znajduje się plac zabaw, ogród warzywny i kwiatowy. Rośnie tutaj także dużo drzew, więc można pokusić się o stwierdzenie, że posiadamy własny „przedszkolny park”. W naszym ogrodzie spędzamy dużo czasu, bawiąc się i ucząc. Na placu również zostało zorganizowanych wiele miejsc, sprzyjających rozwojowi dzieci, tak aby ich pozornie swobodna zabawa, kształtowała ważne umiejętności i kompetencje.
Jednym z elementów w naszym ogrodzie, który cieszy się ogromną popularnością wśród dzieci jest „przelewownia” - prosta konstrukcja z połączonych rur, rynien i lejków. Do tego zestawu dołożyliśmy stare, nieużywane garnki i miski. Podczas zabaw w „przelewowni”, dzieci mają możliwość obserwować z jaką prędkością porusza się ciecz, ile trzeba wlać kubków wody, aby zapełnić różne pojemniki.
Następnym elementem jest „ściana muzyczna”. Do jej stworzenia użyto materiałów z recyklingu - starej palety, nieużywanych już garnków, patelni, sitek czy ociekaczy na sztućce. Nasza ściana inspiruje do podejmowania muzycznych eksperymentów. Dzieci muszą pogłówkować w jaki sposób wydobyć dźwięk, szukają w ogrodzie przedszkolnym materiałów za pomocą których można zagrać. Każdy znaleziony patyk, łopatka do piasku czy metalowa łyżka wydobywają inne brzmienie ze starego rusztu czy patelni.
Tworząc stałe kąciki aktywności dla dzieci, nie zapomniałyśmy o umiejętnościach matematycznych. Tym sposobem powstały liczydła z makaronów do pływania. Takie nietypowe zastosowanie pociętych piankowych walców cieszy się zainteresowaniem naszych wychowanków. Maluszki nazywają kolory, a średniaki i starszaki przeliczają, przesuwają krążki i porównują ich ilość.
W naszej placówce dzieci gotują, pieką i przygotowują niezwykłe potrawy w kuchni błotnej, która powstała z pomocą rodziców. Najbardziej twórcza, rozwijająca umiejętność planowania
i organizowania pracy oraz dostarczająca wszelakich bodźców sensorycznych to zabawa błotem czyli piaskiem, ziemią i wodą.Chwasty, trawa, kamyczki i odnalezione piórka stają się wyszukanymi przyprawami, a kreatywność dzieci, ich zaangażowanie, pomysły na sposoby podawania wyprodukowanych dań zdaje się być nieograniczona.
Na terenie naszego przedszkolnego ogrodu jest wydzielona przestrzeń, którą nazywamy „freblówką”. Jest to kącik, w którym gromadzimy dary natury takie jak szyszki, kamyki, patyki, kasztany, różnego rodzaju drewienka czy korę drzew. Tutaj dzieci swobodnie manipulują zebranym materiałem przyrodniczym. Miejsce to przedszkolaki często traktują jak magazyn pełen skarbów, które wykorzystują do realizacji swoich twórczych pomysłów.
Przedszkolaki mają możliwość dbać o zwierzęta. Jesienią zebrane liście wykorzystaliśmy do wymoszczenia domków dla jeży. Z pewnością w takich apartamentach naszym kolczastym przyjaciołom przyjemniej spędzało się zimę. W naszym ogrodzie pojawiły się hotele dla owadów, obok których znajdują się tablice informujące dzieci o ich mieszkańcach. Domki dla owadów znajdują się blisko kwietnej łąki oraz ogrodu warzywnego. W naszym ogrodzie znajdują się również budki lęgowe dla ptaków, domki dla nietoperzy, a w sezonie zimowym montujemy karmniki dla ptaków.
Przez cały sezon, przedszkolaki uprawiają ogród warzywny. Każda z grup ma swój kawałek ogródka. Staramy się, aby każda grupa co roku uprawiała inne warzywa, kwiaty, zioła czy krzewy owocowe. Dzieci mają możliwość obserwować wzrost roślin poczynając od nasionek czy cebulek aż do momentu gdy rośliny wydają plon czy to w postaci owoców czy też kwiatów. Zebrane plony, wykorzystujemy podczas prac w kącikach gospodarczych.
W naszym daltońskim przedszkolu stawiamy na samodzielność i odpowiedzialność naszych wychowanków. Realizując założenia planu daltońskiego stworzyliśmy w naszej placówce miejsca do twórczej aktywności naszych przedszkolaków zwane "kącikami poza salą". Do takich kącików należy:
- kącik twórczy "kuźnia małych twórców"
- kącik sensoryczny "w krainie zmysłów"
- kącik konstrukcyjny "konstruuję i buduję"
- kącik gier i zabaw " łamigłówkowy zawrót głowy"
Aktywności w poszczególnych kącikach są dostosowywane do aktualnej tematyki tygodniowej. Na początku roku szkolnego dzieci omówiły zasady ogólne dotyczące pracy w poszczególnych kącikach i zapoznały się ze znakami, które informują kiedy można korzystać z kącików, ile osób może tam jednocześnie przebywać i jak długo. Następnie dzieci umieszczają magnez z ikoną danego miejsca na tablicy daltońskiej w sali koło swojego imienia, informując jednocześnie, do którego kącika się udają. Pozostaje już tylko świetna, twórcza i ciekawa zabawa.
W naszym przedszkolu pojawiło się nowe miejsce -kącik sensoryczny "Witaj w świecie zmysłów". Jest to pokoik pełen zabawek stymulujących nie tylko dotyk, ale również wzrok i słuch, które ukoją zmysły naszych dzieci. W tym jakże kolorowym miejscu pełnym zabawek, dzieci mogą doświadczać i świetnie się bawić jednocześnie doskonaląc sprawność manualną oraz koordynację wzroków-słuchowo- ruchową. To przytulne miejsce służy wyciszeniu i wyzwala same miłe odczucia. Zapraszamy!